G-Shock GX-56 test

Wszyscy wiemy, że G-Shock to najbardziej wytrzymałe zegarki na świecie. Są jednak osoby, które nie wierzą w ich “moc”. Producent postanowił więc przetestować ubiegłoroczną nowość kolekcji Casio G-Shock, zegarek GX-56.

Prezentacja modelu

GX-56 to agresywnie wyglądający, duży i jak na G-Shock’a to cienki zegarek. Aktualnie w Polsce dostępne są 4 wersje kolorystyczne. Dwie czarne, jedna czerwona i jedna fioletowa, limitowana (pod patronatem grupy DGK). Do podstawowego pakietu funkcji zaliczamy oczywiście stoper, timer, 5 alarmów i auto illuminator. Do funkcji odpornościowych możemy zaliczyć jeszcze bardziej ulepszony system antywstrząsowy (G-Shock) i uszczelnienie na wypadek zanurzenia czy zabrudzenia błotem (MUD Resist). Przydatnym dodatkiem może okazać się także wbudowany panel słoneczny (solar).

Test wytrzymałościowy

Test wytrzymałościowy zegarka GX-56
Z filmików, które można zobaczyć na naszym blogu wiemy, że Casio nie boi się o swoje zegarki. Niejednokrotnie poddawane były podtopieniom na głębokości 200m, zamrażaniu w bryle lodu, narażane na wysokie wibracje czy chociażby cyklicznie uderzane młotem pneumatycznym. Po każdej z tej czynności przeczytać mogliśmy jedno hasło “still working”. Prezentowany poniżej test jest trochę inny niż wszystkie, ale ma elementy, które pokrywają się z poprzednimi, standardowymi sprawdzianami wytrzymałości.

Niskie ciśnienie

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 500 Procedura I, trzy zegarki GX-56 zostają umieszczone w komorze ciśnieniowej i poddawane są naciskowi ciśnienia o sile 57,2kPa, w temperaturze 23,5°C przez jedną godzinę.

Rezultat: Po godzinnej próbie, zegarki zostały wyciągnięte z komory ciśnieniowej i tym samym naciskające na nie ciśnienie zostało zmienione ze sztucznie wytworzonego na atmosferyczne. Po dokonaniu oględzin i przetestowaniu sprawności funkcji zegarków nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

cisnienie

Wysoka i niska temperatura

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 501 Procedura I, 3 zegarki G-Shock GX-56 zostają umieszczone w komorze termostatycznej i poddawane zostają nagrzewaniu w temperaturze +65.5°C przez 4 godziny.

Rezultat: Po czterech godzinach nagrzewania, zegarki zostały wyciągnięte z komory i przeniesione do temperatury pokojowej. Po wykonaniu oględzin i sprawdzeniu działania funkcji zegarków nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.
Potem zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 502 Procedura I, trzy te same zegarki zostały umieszczone w komorze termostatycznej w temperaturze -20°C na okres 4 godzin. Po wykonaniu tych samych oględzin, również nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

high-temp

Zraszanie

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 506 Procedura I, trzy zegarki G-Shock zostały zamocowane i poddane zraszaniu, imitującemu silne opady deszczu. Zegarki były zraszane z 4 stron (przód, tył, prawo, lewo) w następujących warunkach:
Temperatura zegarków: +10°C,
Temperatura wody: +29°C,
Intensywność opadów: 10cm/hr
Prędkość wiatru: 64.37km/h
Czas trwania: 30 minut

Rezultat: Test został wykonany ze wszystkich czterech stron, po 30 minut na każdej ze stron. Po zakończeniu, zegarki pozostawiono do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Po sprawdzeniu funkcji i oględzinach nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

deszcz

Intensywne wibracje

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, Metoda 514.6, trzy zegarki G-Shock zostały zamontowane na betonowym sześcianie o długości boku równym 8 calom. Zegarki zostały zamocowane za pomocą belki o wymiarach 1x2x8cali. Tak przygotowane zegarki zostały poddane testom wibracyjnym:
Częstotliwość: 20-1000Hz
Poziom: 0,04 g?/Hz
Tolerancja: +/- 3dB

Częstotliwość: 1000-2000 Hz
Nachylenie: -6db Octave
Tolerancja: +/-3dB

Rezultat: Po oględzinach wszystkich 3 zegarków i sprawdzeniu funkcji nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

wibracje

Nagła odwilż

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 524, trzy zegarki G-Shock zostały umieszczone w komorze wilgotnościowo-temperaturowej.

W pierwszym cyklu w ciągu 3 godzin zwiększono temperaturę do 0°C przy wilgotności na poziomie 99%. Później zegarki katowano w ten sam sposób, doprowadzając ich temperaturę do 10°C również w ciągu 3 godzin.

W temperaturze pokojowej zegarki zaczęto spryskiwać zimną wodą, aż do wypełnienia komory. Potem woda była ogrzewana aż do 10 stopni i tę temperaturę utrzymywano przez 1 godzinę.

Rezultat: Po oględzinach i sprawdzeniu funkcjonalności nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

Test wilgotności

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 507 Procedura II, trzy zegarki G-Shock zostały umieszczone w komorze temperaturowo-wilgotnościowej.

Cykl 1: kondycjonowanie – czas trwania: 24h

Wzrost temperatury do +60°C
Czas trwania: 2 godziny, a następnie utrzymywanie tej temperatury przez 6h (8 godzin łącznie)
Wilgotność względna: 95%

Zmniejszenie do temperatury: +30°C
Czas trwania: 8 godzin, a następnie utrzymywanie tej temperatury na dodatkowe 8 godzin (16 godzin łącznie)
Wilgotność względna: 95%

Rezultat: Test powtórzono w sumie 10 razy, z których każdy trwał 24 godziny. Po zakończeniu testu (po 10 dniach = 240 godzinach testów) nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

zamrażanie

Promieniowanie

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, Metoda 505.5, trzy zegarki GX-56 zostały umieszczone w komorze temperaturowej, gdzie poddano je testom:

Zakres podnoszenia temperatury: +32°C do +49°C
Natężenie oświetlenia; zakres powiększania naświetlenia: 0W/m.kw. do 1120W/m.kw.

Rezultat: Test powtórzono dwukrotnie, każdy z nich trwał 24h. Po zakończeniu testów na zegarkach nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

Zanurzenia

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, Metoda 512.2, trzy zegarki G-Shock zostały umieszczone w urządzeniu zanurzającym je w wodzie o temperaturze +30°C na głębokości 1m przez 30 minut.

Zegarki wstępnie przygotowano do temperatury i ustabilizowano je w temperaturze +10°C wyższej od temperatury wody na początku zanurzenia.

Rezultat: Po zakończeniu testu na zegarkach nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

Solna mgła

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, Metoda 509.4, trzy zegarki zostały umieszczone w mgle solnej komory:

Czas trwania cyklu: 24h
Temperatura: +35°C
Rozwiązanie: 5% NaCl, 95% dejonizowanej wody
Wartość pH: 7,0
Ciężar właściwy: 1,038
Objętość roztworu soli zebranej w ml na godzinę na 80 cm.kw = 1,75.

Rezultat: Po dokonaniu oględzin i przetestowaniu sprawności funkcji zegarków nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

solar

Upadek z 10m

Kryteria: Trzy zegarki G-Shock poddano testom zderzeniowym, zrzucając je z wysokości 10m.

Wysokość: 10m
Zegarek ustawiono w pionie
Powierzchnia uderzenia: Czerwone płyty sklejki dębu (3cale grubości) nad płytą ze stali
Rezultat: Po dokonaniu oględzin i przetestowaniu sprawności funkcji zegarków nie stwierdzono żadnych uszkodzeń.

10m

Nadmuch pyłem

Kryteria: Zgodnie z MIL-STD-810G, metoda 510.5 procedura I, trzy zegarki zostały umieszczone w komorze testowej.

krok 1
Temperatura komory: 23°C +/- 2°C
Wilgotność względna: <30% Prędkość powietrza: 1750 m/min Poziom zakurzenia: 10,6 +/- 7g/m.sz. Czas trwania: 6h krok 2 Wzrost temperatury w komorze do: 65,5°C +/- 2°C Wilgotność względna: <30% Zmniejszenie prędkości przepływu powietrza: 300ft/min Kurs Wprowadzenie kurzu Poziom zakurzenia: 0g/m.sz. Czas trwania: 6h krok 3 Temperatura komory: 65,5°C +/- 2°C Wilgotność względna: <30% Prędkość powietrza: 1750 m/min Poziom zakurzenia: 10,6 +/- 7g/m.sz. Czas trwania: 6h Źródło: http://www.gshock.com/resource/HTML/gx-56_tough_test.html

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *