Rodzaje podświetleń w Casio

Ciekawą funkcją dodatkową, chyba najbardziej wykorzystywaną przez użytkowników jest podświetlenie. Mniej lub bardziej jasne światło umożliwia nam w większym lub mniejszym stopniu odczyt godziny nawet w najciemniejszych miejscach. Wśród zegarków Casio wyróżniamy kilka rodzajów podświetleń, które spróbuję Wam tutaj opisać, aby wszelkie różnice stały się jasne i zrozumiałe.

Zaczniemy może od najbardziej popularnego i wprowadzonego przez Casio podświetlenia, jakim jest ILLUMINATOR. Podświetlenie Casio ILLUMINATOR to równomierne podświetlenie wszystkich elementów zegarka. Moduł podświetlenia mieści się pod tarczą i od spodu oświetla tarczę, przenikając przez przeźroczyste moduły emisji cyfrowej.

Trochę bardziej rozszerzonym modułem tego typu podświetlenia, jest funkcja AUTO-ILLUMINATOR. Od standardowej wersji różni się ona tylko dodatkowym sensorem. Po co ten sensor? To proste, moduł ten odpowiada za wykrywanie chwili w której ręka (a wraz z nią zegarek) jest podnoszona do góry i kierowana w kierunku wzroku. Wtedy zegarek podświetla się sam, automatycznie, bez koniecznego wciskania żadnych przycisków.

Natomiast FULL-AUTO-ILLUMINATOR to jeszcze jedno dodatkowe wyposażenie modułu AUTO-ILLUMINATOR. Ten rodzaj sensora oprócz automatycznego oświetlenia, wykrywa chwile, w których zegarek jest oświetlany światłem zewnętrznym. Gdy się tak dzieje, podświetlenie nie uruchomi się, jednocześnie oszczędzając baterię. Gdy jednak środowisko zewnętrzne będzie zaciemnione, podświetlenie zadziała jak w standardowym AUTO-ILLUMINATORZE.

Drugi rodzaj podświetlenia stosowany w zegarkach Casio to podświetlenie typu LED. LED to dioda, która oświetla tarczę z danego punktu. Montowana jest pod pierścieniem, między tarczą a szkiełkiem. Wadą standardowego podświetlenia LED jest stopień jego jasności. Zawsze zegarek będzie bardziej doświetlony z tej strony, z której dioda jest zamontowana.

AUTO-LED to rodzaj podświetlenia działający jak wyżej opisywany AUTO-ILLUMINATOR. Naturalnie jednak zamiast systemu illuminacji mamy zwykłą diodę. Sytuacja jest analogiczna również dla podświetlenia typu FULL-AUTO-LED.

Innowacją natomiast, która rozwiązuje problemy nierównomiernego podświetlenia LED jest opcja SUPER-FULL-AUTO-LED, która zamontowana jest np. w zegarku WVQ-110TDE-1A. W opcji SUPER-FULL-AUTO-LED występują dwa, jasne podświetlenia LED, z reguły zamontowane na przeciwko siebie (przykładowo przy godzinie 12 i 6). Dzięki temu podświetlenie oprócz tego, że jest dużo silniejsze, to jeszcze daje efekt równomierności, a dodatkowa opcja full automatyki pozwala użytkownikowi cieszyć się z tego rozwiązania bez konieczności używania jakiegokolwiek przycisku – wystarczy tylko podnieść rękę do góry.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *